fejléc háttérkép mobil

Miért nem hasznosulnak jól az IT beruházások?

Miért nem hasznosulnak jól az IT beruházások? THEIT Szakértői vélemény

Miért nem hasznosulnak jól az IT beruházások?

Az IT beruházások sikeressége nem csupán a legújabb technológiai megoldások beszerzésén múlik, hanem azon is, hogy a vállalat milyen hatékonysággal képes integrálni a technológiai fejlesztéseket a mindennapi működésbe. A megfelelő IT infrastruktúra és kiberbiztonsági megoldások bevezetése csak akkor hozza meg a várt eredményeket, ha azok összhangban vannak a belső folyamatokkal és a munkavállalók is megkapják a szükséges támogatást.
    

Cikkünkben végigvesszük, hogyan lehet az IT beruházásokat optimálisan kihasználni, és elkerülni a gyakori buktatókat.

Az IT beruházásokról: Érték, kockázat és sikeres megvalósítás

Az IT-be történő beruházás egyre kiemeltebb szerepet játszik a vállalatok sikerében. Ez az alábbiaknak köszönhető többek között:

   
A „high-tech” IT megoldások beszerzése még nem egyenlő a szakszerű bevezetéssel – a legújabb technológiai megoldások megvásárlása önmagában nem elegendő ahhoz, hogy ki tudjuk használni az IT beruházásokban rejtőző potenciált, azaz, hogy a kifizetett -több millió- forintjaink megfelelően hasznosuljanak.
   

Az alábbi nemzetközi statisztikák is azt mutatják, hogy az elmúlt időben a cégek százalékos IT beruházásai folyamatosan nőttek a teljes költségvetéshez viszonyítva.

IT kiadások százalékos aránya grafikon 2000-2023
Forrás: Deloitte Leadeship Studies 2000-2023.
   
Megjegyzés: Nem mennénk részletekbe, de az automatizáció, digitalizáció, online és azonnali adat-rendelkezésreállás, előrejelzések/analitikák pontossága, kiberbiztonsági védekezés stb. közrejátszik ebben, mint hajtóerő.
   
Ha a munkavállalók nem értik a technológiát, vagy rosszul alkalmazzák, megkerülik az új folyamatokat, akkor önmagában az új technológia nem hozza meg a várt eredményt, maximum az audit kérdőívben pipálhatunk egy vastagot, hogy „ilyenünk is van”. Különösen akkor, ha az a szerverszoba asztalán hever a dobozban, vagy “alapkonfiggal” csak világít a rackben.

Miért az emberi tényező a legnagyobb kihívás?

Röviden: mert a berendezéseinkkel ellentétben nem vagyunk egyik pillanatról a másikra tetszőlegesen átprogramozhatóak.

Az IT változtatások bevezetésekor általában az emberi tényező a szűk keresztmetszet, amely akadályozhatja a hatékony átállást. Az emberek hajlamosak a megszokott rutinokat követni, és nehezen fogadják el az újdonságokat. Az állandósághoz ragaszkodás, az ismeretlentől való félelem tulajdonképpen természetes, hiszen az emberi agy evolúciósan arra van berendezkedve, hogy biztonságos, jól ismert környezetben, rutinokat követve működjön. Ki ne ismerné az alábbi intelmeket:

Járt utat a járatlanért el ne hagyj! Ami bevált, azon ne változtassunk!

Míg ezek régen a túlélést jelentették, ma már inkább a cégtár elfekvője felé ("kényszertörlés alatt") mutatnak utat. Viszont egy ideje már a technológia világában élünk, melynek változását az emberi elme – ami nem erre lett optimalizálva – kis késéssel tudja csak követni. Ezért fontos, hogy az IT-változásokat odafigyeléssel, fokozatosan vezessük be, hogy az emberek megérthessék, legyen idejük alkalmazkodni.

Hogyan könnyíthetjük meg a változások bevezetését az emberek számára?

A technológiai változtatások zökkenőmentes bevezetése érdekében érdemes az emberek felkészítésére kiemelt figyelmet fordítani. Fontos a képzés és a fokozatos bevezetés, amely lehetőséget ad az alkalmazottaknak, hogy lépésről lépésre szokjanak hozzá az új rendszerekhez. Emellett a vezetők empatikus hozzáállása, a nyílt kommunikáció, valamint a folyamatos visszajelzés biztosítása is segíthet. Az alkalmazottak bevonása és támogatása elengedhetetlen, hiszen végső soron ők fogják használni a rendszereket. Fél siker, ha már bevezetés előtt sikerül megnyerni őket a változásnak!

Hogyan könnyíthetjük meg a változások bevezetését az emberek számára?

Bevezetés után is fontos, hogy „ne engedjük el a kezüket”, támogatást és pozitív megerősítést biztosítsunk, így „belsős ügyfeleink” is megtapasztalhassák a változással járó pozitívumokat.

Hogyan segíthet az IT-integrátor az IT menedzsernek?

Az IT-integrátor fontos szerepet játszik az IT beruházások sikerében a három fő tényező – ember, folyamat, technológia – egyensúlyának megteremtésével. Segít megtalálni a vállalat számára legmegfelelőbb megoldásokat, biztosítja a rendszer zökkenőmentes bevezetését, és támogatást nyújt a technológiai döntések meghozatalában. Az ajánlatokban szereplő projektmenedzsment ne korlátozódjon csupán a technológiaváltásra, hanem a másik két aspektus figyelembevételével is egészítse ki az Ügyfélnél zajló változás levezénylését.
   

Ezen kívül az integrátor szakértelme elengedhetetlen lehet egy vezető számára, amikor a felsővezetésnek kell prezentálni az IT beruházások előnyeit, és megalapozni a stratégiai döntéseket.

A leggyengébb láncszem elve

Az IT biztonság, valamint a rendszerek hatékonysága terén is érvényesül az a törvényszerűség, hogy egy rendszer annyira erős, mint annak leggyengébb láncszeme. Ez a megállapítás különösen igaz az emberi tényezőre. Az emberek képzése, támogatása és motiválása kulcsfontosságú, hiszen, ha a felhasználók nem értik, hogyan kell helyesen használni egy rendszert, vagy nem érzik magukat kompetensnek, akkor az IT rendszer teljesítménye „csökkentett módban” fut, és biztonsága is veszélybe kerül.

A leggyengébb láncszem elve az IT beruházások terén: People - Process - Technology csapok
A szinte kötelező AI generált kép, ami a mondanivalót támasztja alá :)
   

Összességében a sikeres IT beruházások kulcsa az egyensúly fenntartása a technológia, az emberi tényező és a folyamatok között. Nem is említtettük, de gyakran magáig a beruházásig eljutni sem egyszerű, hiszen sokszor a vezetőséget kell meggyőzni, vagy más, a cégen belül szintén beruházni szándékozókkal kell versengeni a céges erőforrások elosztásakor. Ha ezekben sikerrel is járunk, érdemes egy hozzáértő partnert választani a felhasználók változásokon történő átvezetéséhez, hiszen ép elménk megőrzése azért fontos prioritás!

   

S végül az sem utolsó, hogy projektzárás után is sikeresek maradjunk.

Összegzés: Az egyensúly a sikeres IT beruházások kulcsa

A sikeres IT beruházások nemcsak az új technológiai rendszerek beszerzésén múlnak. Ahhoz, hogy egy vállalat teljes mértékben kihasználja IT fejlesztéseit, elengedhetetlen az egyensúly a technológia, az emberi tényező és a hatékony folyamatok között. Az IT infrastruktúra optimalizálása és a kiberbiztonsági rendszerek bevezetése akkor hozza meg a várt eredményeket, ha a munkavállalók megfelelő támogatást és képzést kapnak, és a belső folyamatok is gördülékenyen alkalmazkodnak az új IT megoldásokhoz. Egy ilyen átfogó, holisztikus megközelítés garantálja, hogy az IT rendszerek hosszú távon is értéket teremtsenek a vállalat számára, miközben növelik a biztonságot és az üzleti hatékonyságot.

Maximalizálja IT beruházásainak értékét a THE IT Solutions Kft. szakértői támogatásával!

A THE IT Solutions Kft. tapasztalt és elkötelezett csapata hatékony segítséget nyújt az IT fejlesztések minden lépésében. Legyen szó hálózatbiztonságról, kiberbiztonsági rendszerek bevezetéséről, vagy IT infrastruktúra optimalizálásáról, szakértőink biztosítják, hogy az új technológiák zökkenőmentesen illeszkedjenek vállalata működésébe, és hosszú távon is értéket teremtsenek.

Ne hagyja, hogy az IT változások kihívást jelentsenek vállalata számára – lépjen velünk kapcsolatba a sales@theit.hu email címen, és építsünk együtt egy biztonságos és stabil IT környezetet, amely hosszú távon is támogatja vállalata növekedését és hatékonyságát!

   
     

Az IT beruházások sikerességéről szóló cikkünk szerzője Debrei Gábor, a THE IT Solutions Kft. pre-sales mérnöke. Bővebb információ és kapcsolat itt.